TRex500

TRex 500 uložen v hangáru
Základní technické údaje
  • Typ: základní karbonová verze
  • Průměr rotoru: 970 mm
  • Průměr ocasní vrtulky: 200 mm
  • Délka: 850 mm
  • Letová hmotnost: 1850 g
  • Prijímač: FrSky RX6R
  • Senzory: FAS40 ADV
  • Regulátor: RCE-BL60G 60A originál ESC ALIGN
  • Motor: ALIGN 1600KV, 6ti pólový střídavý motor, max.35A/6S, 200g
  • Serva: 3x Hitec HS5245MG, Futaba S9257 na vrtulce
  • Stabilizace: Spirit 2
  • Pastorek: 15z
  • Baterie: 2300 mAh 21,6V 6xA123
  • Provedení: karbonový trup, kovová bezpádlová hlava, CCPM 120°, systém autorotace
  • Výrobce: ALIGN Taiwan
  • Tuning: kardanový náhon zadní vrtulky, kovové přepákování, bezpádlová hlava

Proč další T-Rex?

Říká se, že s jídlem roste chuť. Dost jsem si užil malých vrtulníků. Čím větěí vrtulník, tím je méně náchylný na poryv větru a dá se s ním létat i v mnohem horších povětrnostních podmínkách. Tímto strojem se mi rozšířila časová možnost létání.

Stavba

Za jeden večer stál vrtulník na stole. Nebyl sice ještě osazen elektronikou (kromě motoru), ale byl sestaven. Díly do sebe dobře pasovaly. Hrany všech karbonových dílů jsem obrousil jemným smirkovým papírem. To byla dost podstatná část celkové doby sestavení. Všechny šrouby končící v kovu jsem podkápl jistící kapalinou.
Zbylá elektronika byla objednána a já se těšil, že do týdne budu létat.
To jsem ještě netušil, že mnou vybrané servo vrtulky, které má atypickou tloušťku 15mm žádný dodavatel nemá. trvalo to téměř 7 týdnů než jsem dostal zprávu, že na mě čeká v prodejně. Protože jsem v tu dobu musel řešit jiné věci, stejně bych neměl na létání čas, ani mne to nakonec tak nemrzelo. Servo jsem namontoval, donastavil vysílač v místnosti lehce zkontroloval stopu listů a ... hurá ven.

Zalétání

Precizní seřízení v dílně se vyplatilo. Téměř jsem nemusel sáhnout na trim. Vrtulník zavisel a ani se nehnul. Rychlé servo vrtulky dělá své. První osmička, přemet, výkrut, poslouchal jako hodinky. Letový čas 6 minut a na bateriích zbývalo 20% kapacity. Naprostá spokojenost. Vrtulník je bezpečně ovladatelný i za většího větru. Když jsem v tu samou dobu letěl se 450kou, žádný požitek z letu nebyl, vítr a malá hmotnost dělá své.

Tuning

Celkem záhy se na trhu objevily kovové díly přepákování hlavy. S nimi do vrtulníku putoval i kardanový náhon vrtulky. Já jsem měl na menší verzi TRex450SE dvakrát problém s řemínkem. Přitom byl napnut dobře, nikdy jsem s vrtulkou nezavadil a neměl ani mnoho nalétáno a přesto při klidném přistání v metrové výšce praskl. Posléze jsem ho nahradil silnější verzí a o řemínek "se již nestarám". Při pohledu na řemínek pětistovky jsem uvítal možnost výměny za kardan. Náhon je přesný, bez vůlí.

TRex 500 detail rotorové hlavy TRex 500 detail uchycení vrtulky a vývodu kardanu
s tuningovými díly již celokovová hlava upgrade kardanového náhonu
TRex 500 první let
první let


Transportovat menší letadlo není až tak velký problém. S vrtulníkem je to o trochu složitější. Když navíc máte auto plné jiných věcí a jedete na dovolenou mám vždy o vrtulník trochu strach. Po dlouhém hledání se mi ale podařilo obstarat kufr, do kerého se T-Rex500 krásně vešel. Je sice původně určen pro vrtulník UNI 500, ale rozměrově byl zcela ideální. Stačilo jen několik řezů ostrým nožem a vrtulník je v kufru perfektně fixován. Na blízký plac, kde létám ale nadále budu vrtulník nosit bez kufru. Je totiž docela těžký.

s vysílačem FF9
pohodlně s vysílačem FF9

Přestavba na beterie LiFe (A123)

Dlouho jsem se rozmýšlel, zdali mám tuto přestavbu podstoupit. Sehnat relevantní, emocemi nezatížené informace, na WEBu je téměř nemožné. Důvodem těchto úvah ale byla skutečnost, že reference na počet nabíjecích cyklů a zvýšení vnitřního odporu je v dobrém poměru.
Co jsem musel řešit?
Výhody Neýhody
mnohem vyšší nabíjecí proudy váha
mechanická odolnost menší napětí na článek
životnost ?

min. napětí článku max. napětí článku 6S napětí/váha 7S napětí/váha
LiPol ~3.7 V 4.2 V 25.2 V / 450 g
A123 2.8 V 3.6 V 21.6 V / 408 g 25.2 V / 476 g
Poznámka:
Váha LiPol odpovídá 2x3S článku RAY Gold 2200 mAh včetně kabeláže a obalu
Váha LiPol odpovídá x váze článku A123 2300 mAh bez kabeláže a obalu

Volba padla na 6S článek. Důvodem byla celkem stejná váha, možnost relativně snadného umístění packu ve vrtulníku. Při zvýšené kapacitě a při nižším napětí zhruba i stejně dlouhá doba letu. Nižšímu napětí baterie se musel přizpůsobit i převodový poměr. Zatím jsem létal na pastorek s 12 zuby. Z trojčlenky snadno zjistíme, že když použiji pastorek s 15 zuby, budou otáčky při minimálním napětí stejné a při plném nabití trochu vyšší. Kroutící moment by měl podle informací zůstat téměř zachován.
Již dříve jsem musel prodloužit desku pod akumulátor o několik centimetrů. Toto jsem vyřešil výrobou uhlíkové plošiny. Protože tato plošina držela celé baterie mimo základní tělo, musel mít odpovídající sílu. Nová plošina bude baterie pouze podpírat a nebude tedy muset být tak silná.
Trex500 před přestavbou
Trex500 se starými bateriemi
Trex500 stará deska Trex500 nová deska
stará deska s baterií nová deska s baterií

Na baterii i na desku jsem nalepil kus suchého zipu, který zabrání posunu baterie. Původní fixační pásky budou zachovány.

Trex500 v nové sestavě
Trex500 v nové sestavě
Trex500 po přestavě
Trex500 s novou baterií

V tomto umístění nedošlo k žádnému posunu těžiště. Dokonce kabina jde mnohem lépe nasadit.

Zkušenosti

Nastavení setového ESC Battery protection = Middle
Doba letu 5.5 minuty (to je trochu méně než s LiPol)


Signalizace stavu baterie za letu

Napáno v dobách, kdy se nám o telemetrii mohlo jenom zdát.

Existují různá zařízení, která měří letové parametry za letu a je možno si je s různým přepychem po letu přečíst. Jak je na tom ale baterie v daném stavu? To je asi to, co nás zajímá nejvíce. Stav vybití baterie silně závisí na způsobu letu. Jak razantně se do řízení opřeme. Jaký manévr procvičujeme. Někdy baterie vydrží 5 minut, někdy téměř 9. Přitom odebraný náboj může být stejný. Na omezení ESC modulu nelze spoléhat. Mnohdy může být příliž pozdě.
Jakmile mi vysílač oznámí limitní čas letu vracím se s vrtulníkem, ale možná bych mohl ještě chvíli poletovat. Rád pak přistávám na definovaný cíl. Baterie to skoro nežere, přistát mohu kdykoli. Abych věděl, jaké je napětí baterií, zhotovil jsem si jednoduchý indikační obvod. Je dobrý nejen ke zjištění okamžitého napětí, ale dá se z něho snadno poznat, jak je baterie tvrdá. Stačí prudce akcelerovat a je hned jasno, která baterie se musí vyřadit.

Obvod jsem nalepil na levý bok kabiny. V normálním stavu svítí jedna ze šesti zelených diod. Jakmile baterii dochází náboj, začnou se postupně rozsvěcet dvě modré a poté dvě červené diody. I když svítí poslední červená dioda, baterie vydala něco kolem 80% své kapacity.
Trex500 plně nabitá baterie
Trex500 s plně nabitou baterií


Bezpádlová hlava hlavního rotoru

Je více důvodů použít bezpádlovou hlavu.

16.III.2023