elektronika
![]() |
|
Na stránce se pracuje
Je toho tolik co je potřeba napsat aby si mohl modelář udělat slušný obraz o tom co tato platforma představuje, co mu může prinést, že to potřebuje delší čas na připravu. Stránka zatím bude obsahovat spíš moje poznámky a rozpracovaný text, který se bude postupně formovat proto mějte strpení.
Musím ještě získat praxi se psaním tzv. LUA skriptů hlavně pro telelemetrická měření a grafické widgety jsou také výzva. Ale naprogramoval jsem toho během života tolik, že se na to těším a bude to zábava.
- Hlavní obrazovky OpenTx
V čem se liší OpenTx od klasického vysílače
Jistě to znáte. Každého z nás uvítala nějaká taková obrazovka když jsme se podle návodu dostali do editace svého modelu.
[BASIC(ACRO)]        (1/2) +MODEL *D/R,EXP       *TRIM *END POINT     *THR-CUT *SUB-TRIM      *IDLE-DOWN *REVERSE       *F/S |
[ADVANCE(ACRO)]  (2/2) *AIR-BRAKE *THR-DELAY *ELEV>FLAP *THR>NEEDL *V-TAIL *ELEVON    *GYTO SENS *AILVATOR  *SW SELECT *SNAP-ROLL |
[HI/LO-PIT]       >NORM(NORM) HI-PIT>100%(100%)    ADJ>VR       >VrE[common] LO-PIT>100%(100%)    ADJ>MAN       >-VrD[common] |
Vychází z toho jak signál pro daný kanál vzniká, co všechno ho ovlivňuje a za jakých podmínek se bude signál generovat. Zapomeneme na pořadí kanálů na které jsme byli zvyklí, protože jich máme většinou k dispozici minimálně 32.
Tady musím hned odbočit. Kanál a hodnota v něm obsažená neznamená, že na přijímači najdeme nějaký konektor do kterého strčíme třeba servo. To je záležitost přijímače kolik z daného počtu přijatých kanálů převede na PPM signál a kolik těchto PPM výstupů bude mít. Za jejich počet si zaplatíme. Ostatní kanály pak lze vyvést z přijímače v nějakém protokolu, který třeba nadále zpracuje nějaká stabilizační jednotka, která má pod kontrolou serva. A ta dostane všech 32.
Samozřejmě se doporučuje držet se nějakého osvědčeného pořadí kanálů ale asi víte, že ne všichni výrobci vysílačů dodržují stejné pořadí. Je podobné,ale není stejné.
Model setup

Letové módy

Vstupy

Mixy

Výstupy

Křivky

Globální proměnné

Lokální přepínače

Speciální funkce

Uživatelské skripty

Telemetrie

LUA skripty
Začal jsem tím, že jsem potřeboval napsat grafickou a textovou obrazovku pro proudový senzor. Takovou, která zobrazí graficky zbylou kapacitu baterie, okamžitý proud a okamžitý příkon. Pane bože, do čeho jsi to duši dal? Oceňuji autory napsat nějaký dokument ohledně psaní LUA skriptů ale u mne by si s tímto návodem nevydělali ani na slanou vodu. Je to o malování a psaní textu na grafickou obrazovku. Orientace souřadné soustavy : chybí, malování textu, kde je základní linka s ohledem na pozici Y: chybí. Kdy přesně se volají základní řídící funkce: nejasné atd. atd. Takže představa, že se jen odkáži na manuál ztroskotala a ještě jsem ani nezačal.Ale jo, není to zase takový problém. Po několika hodinách se vyklubala první verze widgetu. Ten se samozřejmě mění podle toho kam (do jak veliké zóny) ho umístíme. Telmetrická data jsou z proudového senzoru Frsky FAS 40/100 ADV.

20.VII.2023 |