ETHOS


Nová vysílačka


Protože jsem kvůli omezení mého starého Horus X12S, který nedokázal přes externí R9M modul protlačit ACCESS protokol, došla volba na novou vysílačku. Volaba padla na FrsSky Tandem X20PRO.
Nojo, ale tady už není můj oblíbený OpenTX ale zcela nový systém ETHOS. Po několikadenním seznamování se, jak jsem překlápěl svoje modely do nového vysílače musím uznat, že ETHOS (aktuálně ver.1.6.2) je o poznání lepší.
Problém nastal, když jsem hledal telemetrické obrazovky (widgety). Moc slušných jsem nenašel nebo nefungovaly a generovaly při různých stavech různé chyby. Nezbylo mi nic jiného než si naprogramovat svoje. Jako základ jsem vzal své z OpenTx a upravil je pro ETHOS.

Všechny najdete na https://github.com/vprheli/ETHOS-Lua

Prezentované screenshoty jsou ze simulátoru X20pro, který má v současnosti pouze předdefinované pevné hodnoty z telemetrických senzorů.

  • Tady máte některé z nich
  • Kapacita baterie



    Tato obrazovka graficky zobrazuje stav nabití baterie. K získání potřebných dat využívá telemetrická data ze senzorů FrSky FLVS ADV, FrSky FASx0 ADV, FrSky FASxyz ADV. Levá část zobrazuje údaje z LiPo senzoru, kde zobrazuji až 6 článků v tomto malém okně a pokud je k dispozici proudový senzor tak i hodnotu proudu, pokud se tam vejde. Pravá část používá pouze zdroj napětí, který musíme doplnit počtem článků a typem baterie (LiPo, LiPo high voltage, LiOn a LiFe). Zatím jen pro X20.



    V případě, že zvolíme více místa na obrazovce, mohu zobrazit i informace o okamžitém a maximálním proudu a výkonu.



    Takhle vypadá konfugurační menu. Podporuji tři jazykové mutace : angličtinu, češtinu a němčinu.

    Vario

    Zobrazení výšky a vertikální rychlosti. Zatím jen pro X20.



    Digitální stopky

    Digitílní zobrazení stopek je možné ve třech barvách, žluté, červené a zelené. Vejdou so do několika velikostí zón.





    ShowAll

    Zobrazení stavu všech přepínačů, sliderů, stavu na 24 kanálech, logických spínačů a stopek. Tento widget se vejde jen na celou obrazovku. Jako jediný podporuje všechny vysílače s ETHOS.



    Umělý horizont

    Zobrazní umělého horizontu tak jak jsou zvyklí piloti letadel. Tento widget vyžaduje telemetické hodnoty klonění (roll) a klopení (pitch). Setkal jsem se názorem, že lze použít hodnoty s některých FrSky přijímačů se stabilizací AccX, AccY a AccZ. TY se v principu dají přepočítat na roll a pitch ale je nutno si uvědomit, že se jedná o hodnoty zrychlení. Potom lze takový widget použít dobře doma na stole ale nikoli při skutečném letu. Proto aby fungoval jak má, musí být hardware vybaven nejen akcelerometrem ale i gyrem. S úspěchem lze použít malé řídící jednotky typu Matek F405, který se většinou používá pro řízení dronů ale lze ho s úspěchem vložit do klasického letadla nebo deltakřídla.



    Multimapa

    Jedná se o modifikaci opuštěného projektu h4lgpsmap. Kdo má touhu a GPS senzor v modelu, může použít tuto modifikovanou mapu se zobrazením polohy modelu. Oproti původní verzi dokáže automaticky vybírat mapu z až 32 možných map. To umožňuje použít několik různých měřítek mapy pro stejné území. Značka modelu pak přejde na nižší rozlišení pokud model vyletí z mapy. Případně lze pokrýt větší plochu mapami stejných rozlišení.

    Pravidla konvence pojmenování:
    1. map1.lua až map32.lua
    2. název bitmapy až 10 znaků
    3. pokud více než jeden zoom na stejné místo, pak podrobná mapa musí mít menší číslo. Mapa vyhledávání systému od 1..32
    4. Použijte originální generátor map https://ethosmap.hobby4life.nl
    5. Počínaje mapou číslo 9 je potřeba mapu[1..8].lua z generátoru přejmenovat na vyšší čísla.
    6. "mapnames.lua" se již nepoužívá

    komentář
    1. Stick simulator umožňuje přesouvat modely mimo zobrazenou mapu. Toto nastavení umožňuje testovat různá měřítka mapy.
    2. Pokud je model mimo okraj mapy, zůstane zobrazena poslední mapa a směr k modelu je znázorněn velkou šipkou v horní polovině mapy.
    3. Při ztrátě telemetrie se zobrazí červený rámeček
    4. Při ztrátě telemetrie se zobrazí poslední známé souřadnice modelu
    5. Změnu výchozí výchozí polohy, pokud je aktivována v konfiguračním menu, je třeba potvrdit. Tím se zabrání nechtěné změně.
    6. Widget lze zobrazit pouze na celé obrazovce bez názvu.
    7. Widget používá jiný identifikační klíč. Proto není možné použít původní složku a konfiguraci. Uložte soubory maps.bmp a map[1..8].lua, smažte složku a zkopírujte tuto verzi a mapy zpět.
    8. Součástí distribuce je i několik map v měřítku okolí mého domovského letiště v Praze Lipencích.
    9. Při testování map upravte výchozí souřadnice pro simulátor ve funkci ReadSensors().
    4.III.2025